Türkiye'nin Sosyal Forumu http://www.sosyalforum.net Sosyal Medyada ki Son Trendler Thu, 23 Apr 2015 13:30:00 +0000 tr-TR hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.1.3 2015 İlkbahar-Yaz Dantel Elbise Modası http://www.sosyalforum.net/sosyal/2015-ilkbahar-yaz-dantel-elbise-modasi/ http://www.sosyalforum.net/sosyal/2015-ilkbahar-yaz-dantel-elbise-modasi/#comments Thu, 23 Apr 2015 13:30:00 +0000 http://www.sosyalforum.net/sosyal/2015-ilkbahar-yaz-dantel-elbise-modasi/ 1960lı ve 70li yılların gerek yaşayış gerekse giyim tarzlarıyla hiçbir zaman hafızalardan çıkmayan, eskimeyen topluluğu, Hippiler :)   Salaş, etnik çizgilere sahip, bol renkli kıyafetler, uzun saçların üzerine takılmış saç bantları, bazen ucuz deri sandaletler, çoğu zaman yalınayak… Özgürlük, barış ve aşkı yaşayan ve bunun için mücadele eden bir ruh!  O ruh hiç yaşlanmadı, aksine hep taze tutuldu modada. Belki 80lerin abartılı kabarık saçları demodeleşti, 90ların topuktan geçirmeli taytları unutuldu. Ama Hippilerin o bohem tarzı hiç havalılığını yitirmedi ve müjde! Evet, bu sene bütün markalarda yoğunlukla göreceğiz bu tarzı. Püsküllü yelekler, bacaktan bağlamalı deri sandaletler, etnik işlemeli elbiseler, saç bantları… Ben bunların arasından dantelli beyaz elbiseleri cımbızlayıp, her markanın ortaya çıkardığı elbiseleri yazıma taşımak istedim.
İster süt beyaz teniniz olsun, ister fazlasıyla bronzlaşmış olun, bence herkese yakışacak parça dantelli beyaz elbise.  Takıyı da kaldırır, sadeliği de…

İşte hemen her markanın bohem tarzdan ilham alarak müşteriye sunduğu elbiselerden bazıları:

Mudo - Zara
Koton - H&M
Bershka - Pull and Bear
Vero Moda - Mango
S.Çiftçi – 2015
]]>
http://www.sosyalforum.net/sosyal/2015-ilkbahar-yaz-dantel-elbise-modasi/feed/ 0
2015 İlkbahar – Yaz Oje Trendleri http://www.sosyalforum.net/sosyal/2015-ilkbahar-yaz-oje-trendleri/ http://www.sosyalforum.net/sosyal/2015-ilkbahar-yaz-oje-trendleri/#comments Wed, 22 Apr 2015 07:28:00 +0000 http://www.sosyalforum.net/sosyal/2015-ilkbahar-yaz-oje-trendleri/ Birçoğumuz “Oje sonuçta… Beğendiğim rengi sürer çıkarım.” diye düşünürüz. Ama büyük markalar her ilkbahar-yaz kıyafet, ayakkabı ve aksesuarlarda belirli renkleri öne çıkarır ve o senenin gözdesi haline getirir. Renkler ve zevkler tabii ki tartışılmaz ama ister istemez öne çıkarılan renkleri satın almaya biz de eğilimli oluruz.
Bu yazımda 2015 İlkbahar- Yaz sezonu revaçta olan oje renkleri ve markalarına yer vereceğim.

Öncelikle her kadının âşık olduğu ünlü Fransız markası Chanel’in oje trendlerinden başlayalım: Chanel ‘in öne çıkan renkleri bu sene fuşya, lila tonları ve sedefli gri…
İngiltere’nin en büyük markalarından biri olan Burberry de bu sene soft mavi ve pembe tonları öne çıkarmış.
Giorgia Armani 2015 İlkbahar Yaz sezonu için altın kumsallardan ilham alarak ürettiklerini belirttikleri bu ojeyi ön planda tutmakta..
Tom Ford da yeni sezon için mor tonlarını seçmiş. Ayrıca birkaç canlı turuncu tonu  da katalogta mevcut. 
Dior ise belirli bir rengi ön plana çıkarmaktan ziyade pastel tonlara kataloğunda yer vermiş, onlardan bazıları:

Özetle, pastel tonlarda mor ve mavi oldukça fazla, ama bu sezonun rengi kesinlikle Fuşya! Oje belki ayrıntıdır ama bütünü tamamlamakta hep yardımcı olduğu bir gerçek. Bu anlamda dünyanın önde gelen bazı markalarının trend oje renklerini araştırarak ilgilenenlere ilham vermeye çalıştım :)

S.Çiftçi – 2015
]]>
http://www.sosyalforum.net/sosyal/2015-ilkbahar-yaz-oje-trendleri/feed/ 0
Mim #11 – Şaşkın Pollyanna Kitabı http://www.sosyalforum.net/sosyal/mim-11-saskin-pollyanna-kitabi/ http://www.sosyalforum.net/sosyal/mim-11-saskin-pollyanna-kitabi/#comments Tue, 21 Apr 2015 06:30:00 +0000 http://www.sosyalforum.net/sosyal/mim-11-saskin-pollyanna-kitabi/ Bir kitap olsaydım adı: Şaşkın Pollyanna olurdu 

Piyasaya çıkar çıkmaz, siftah yapamadan korsanım basılırdı…
Maliyeti az olan, sevdiğim saman kağıtları üzerine basılırdım, kimsenin elini kesmezdim
Kitaplığın unutulmuş bir köşesinde tozlanmaktansa, okuyucunun baş ucunda durup her gün birkaç satır okunmasını tercih ederdim.
Dramatik fazlasıyla da komik, trajikomik, anılarım yer alırdı.Okuyucularım benimle birlikte hem gülerlerdi hem üzülürdü belki ben üzülürken bile gülerlerdi halime :)


Kitap kapağım; tam olarak yukarıdaki resimdeki gibi olurdu.

Arka kapak yazısı

Umutsuz insanların kol gezdiği dünyada Pollyanna, 8 yaşındaki bir çocuğun ruhunda, bir cümleyle yeniden canlandı. Herkesin karanlık dünyasına rağmen onun için her şey sinir bozucu derecede toz pembe, her şey olumluydu. O mutluydu;aptaldı çünkü hiçbir şey bilmiyordu! Artık birilerinin ona gerçek dünyayı öğretme zamanı gelmişti..
Önsöz
 
Babam “Biraz Pollyanna gibi ol” dedi.
Şaşkınlıkla “O kim?” diye sordum. 
“Bir roman kahramanı, yaşadığı her olumsuz olayda olumlu bir yan görebilen, mutlu olabilen kişi…”

8 yaşındaydım, Pollyanna oldum ya da olduğuma inandım.Her şey toz pembeydi, her şey olumluydu.Sonra ufak tefek hayal kırıklıkları yaşamaya başladım, kırıldım, üzüldüm, yoruldum;büyüdüm.Sonra babam yeniden konuştu ve dedi ki “Her şeyin en kötüsüne hazırla kendini…” Ama Pollyanna olumsuz hiçbir şey düşünemezdi ki…

Kime ithaf olurdum?

Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir kitap olurdum ama en çok çocuksu ruhumun etkisiyle gençlere hitap ederdim :)
]]>
http://www.sosyalforum.net/sosyal/mim-11-saskin-pollyanna-kitabi/feed/ 3
Ertan Aytekin Kimdir http://www.sosyalforum.net/sosyal/ertan-aytekin-kimdir/ http://www.sosyalforum.net/sosyal/ertan-aytekin-kimdir/#comments Sat, 18 Apr 2015 13:31:00 +0000 http://www.sosyalforum.net/sosyal/ertan-aytekin-kimdir/ Ertan Aytekin Biyografi:
2003 YILINDA BERİ MÜZİKLE UĞRAŞAN ERTAN AYTEKİN  İLK SİNGLE ÇALIŞMASI ADIN YAZIYORU 2015 NİSAN AYINDA MÜZİKSEVERLERLE BULUŞTURDU.

Bu kalbim hala anıyor adını

Unutmuyor onu nasıl parçalayıp kırdığını
Soruyorum bahtıma dert neden hep yanımda
Kaderim neden hep böyle kapkara..
Aradım yürüdüm yolunda büyüdü gönlüm sonunda
Anladım bu aşkta yabancıydım sana fazlaydım..
Her derdimin altında senin adın yazıyor
Gözyaşlarım her damlada imzanı taşıyor
Bu aşkın vebaliyle nasıl nerede yaşıyor
Biliyor ne kadar çok sevdiğimi işte bu beni kahrediyor…

]]>
http://www.sosyalforum.net/sosyal/ertan-aytekin-kimdir/feed/ 2
Ekonomik Saç Açma ve Saç Boyama Uygulamaları http://www.sosyalforum.net/sosyal/ekonomik-sac-acma-ve-sac-boyama-uygulamalari/ http://www.sosyalforum.net/sosyal/ekonomik-sac-acma-ve-sac-boyama-uygulamalari/#comments Fri, 17 Apr 2015 09:25:00 +0000 http://www.sosyalforum.net/sosyal/ekonomik-sac-acma-ve-sac-boyama-uygulamalari/ İsteyerek boyadığımız ya da beğendiğimiz saç boyasının hayal kırıklığı yaratan koyu renginden sonra saçımızı açtırmak istediğimizde faturası hep ağır gelir. Hem açtırdıktan sonra yıpranması, hem açtırma işlemi için verilen onca para… Özellikle de uzun saçlıysanız kuaförde 150 TL’yi gözden çıkarmanız gerekir. 150 TL de hak verirsiniz öyle azımsanacak bir miktar değildir, insanın canını acıtır verirken. Şimdi size uzun bir düşünme sürecinden sonra aldığım riski ve yaptığım uygulamayı anlatacağım.
Saçlarımı geçen seneye kadar çikolata tonlarında boyadım. 6.30- 6.34 gibi çikolata kahve renklerinde,  çok koyu ya da çok açık renk olmayan renkler kullandım. Ta ki 4.32 Altın Koyu Kahve renge boyayana kadar… Kapağındaki gibi çıkar diye boyadığım saçlarım çok koyu, mor yansımaları olan bir kahve çıktı. Bir iki kere 5 numara açık kahvelerle boyadım belki tesadüfen akar rengi diye ama akmadı :( Tabii ki açık renk saç boyası koyu renk saç boyasını akıtmaz, koyu rengi akıtmak için başka bir kimyasal açıcı kullanılması gerekir, bunu yaşayarak öğrenmiş oldum.
Sonra kaderime boyun eğdim, beyazlarım da sinirimi bozduğundan birkaç kere daha 4.32 Altın Koyu Kahve boyadım. En azından tek renk olsun dedim.
2 ay önce 3-4 cm dip boyam geldiğinde marketten-aşağıda da gördüğünüz- tanesi 6 TL’ye 2 kutu saç açıcı aldım. Ayrıca yine aşağıda gördüğünüz Koleston Naturals  7.3 Karamel Kumral aldım. Tam da hasret kaldığım karamel, bal tonları…
Ekonomik Saç Açma ve Saç Boyama
Saçımı açmada arkadaşım yardım etti. Öncelikle saçlarımı tutamlar halinde ayırdık ve açarken saçımın en altından üstlere doğru boyadık. Çünkü saç, açıcıyla boyandığı andan itibaren açıcı reaksiyona girmeye başlıyor. Üstten alta doğru boyarsanız üst kısımlar daha çok açılır, bu da hoş görünmez. Dip kısımlara kesinlikle uygulamadım. Hem saç derisine zarar verebilir diye korktum, hem de dip kısımlar yıpranır diye risk almak istemedim. 

Geçmişte defalarca koyu renkle boyadığım için ve saçın yanma tehlikesi yüzünden çok hızlı boyadık. Bu arada ben saç açıcısının kıvamı saç boyası gibi olur diye düşünmüştüm, ama çok daha koyu kıvamlı çıktı. Her neyse 10 dakikada falan boyadık, 12 dakika civarı da bekledim, sonra dikkatlice yıkadım.
Sonuç olarak kırmızımsı bir renk çıktı ortaya. Sonra saç boyasıyla boyadık, 40 dakika civarında bekledim. Kapağın üstündeki saç renginde oldu saçlarım :)  Bu kadar çabuk kavuşacağımı düşünmemiştim ama karamel tonlara ulaştım. Tabii saç uçlarım hafif daha açık oldu. Galiba saçı açma işleminden sonra süreyi çok az tutup yıkadığımdan saçımda yıpranma da olmadı. 1.5 ay sonra tekrar boyadım, rengi daha da oturdu.

Biraz saç boyasından da bahsetmek istiyorum, kampanyadayken 2 kutu saç boyasını 9.5TL’ye aldım. Saç boyama aparatı yok içinde, plastik kapta karıştırmanız gerekli ama çok yoğun olmayan bir kokusu var. Boyama esnasında Koleston Krem Saç Boyası serisi tenimde karıncalanma, böcek ısırması hissi bırakırken Koleston Naturals serisinde böyle bir şey hissetmedim. Boya renginde de kötü bir sürpriz yaşatmadı.
Uzun lafın kısası kuaförün 150TL dediği saç açma-boyama işlemini, belki onlar kadar teferruatlı işlem yapmadım ama 21.5TL’ye gerçekleştirdim :)

S.Çiftçi – 2015
]]>
http://www.sosyalforum.net/sosyal/ekonomik-sac-acma-ve-sac-boyama-uygulamalari/feed/ 0