Türkiye'nin Sosyal Forumu

Mim #11 – Şaşkın Pollyanna Kitabı

Bir kitap olsaydım adı: Şaşkın Pollyanna olurdu 

Piyasaya çıkar çıkmaz, siftah yapamadan korsanım basılırdı…
Maliyeti az olan, sevdiğim saman kağıtları üzerine basılırdım, kimsenin elini kesmezdim
Kitaplığın unutulmuş bir köşesinde tozlanmaktansa, okuyucunun baş ucunda durup her gün birkaç satır okunmasını tercih ederdim.
Dramatik fazlasıyla da komik, trajikomik, anılarım yer alırdı.Okuyucularım benimle birlikte hem gülerlerdi hem üzülürdü belki ben üzülürken bile gülerlerdi halime :)


Kitap kapağım; tam olarak yukarıdaki resimdeki gibi olurdu.

Arka kapak yazısı

Umutsuz insanların kol gezdiği dünyada Pollyanna, 8 yaşındaki bir çocuğun ruhunda, bir cümleyle yeniden canlandı. Herkesin karanlık dünyasına rağmen onun için her şey sinir bozucu derecede toz pembe, her şey olumluydu. O mutluydu;aptaldı çünkü hiçbir şey bilmiyordu! Artık birilerinin ona gerçek dünyayı öğretme zamanı gelmişti..
Önsöz
 
Babam “Biraz Pollyanna gibi ol” dedi.
Şaşkınlıkla “O kim?” diye sordum. 
“Bir roman kahramanı, yaşadığı her olumsuz olayda olumlu bir yan görebilen, mutlu olabilen kişi…”

8 yaşındaydım, Pollyanna oldum ya da olduğuma inandım.Her şey toz pembeydi, her şey olumluydu.Sonra ufak tefek hayal kırıklıkları yaşamaya başladım, kırıldım, üzüldüm, yoruldum;büyüdüm.Sonra babam yeniden konuştu ve dedi ki “Her şeyin en kötüsüne hazırla kendini…” Ama Pollyanna olumsuz hiçbir şey düşünemezdi ki…

Kime ithaf olurdum?

Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bir kitap olurdum ama en çok çocuksu ruhumun etkisiyle gençlere hitap ederdim :)
  1. Sohbet diyor ki:

    Çok başarılı bir Makale. Bilgilendirme harika vede acıklayıcı olmuş. sitenizi begendim

  2. tunc diyor ki:

    Kitapları genelde insanlar kültürlerini geliştirmek ve kişiliklerini geliştirmek için kullanırlar ama günümüzde kitapları kız talama sanatı olarak kullanan düşüncelerde var bu yüzden okuma bilinci olan bir türkiye için ilk önce elimize gecen ne varsa okuyup bilinçlenmeye

  3. kanvas tablo diyor ki:

    çok eğlenceli bir yazı olmuş, acaba benim bir kitabım olsaydı nasıl olurdu diye düşündürdü beni… benim kitabın korsanı basılmazdı herhalde :)

Bir Yorum Yazın